[sigplus] Critical error: Insufficient file system permissions to access the image base folder root/images/stories, or the folder does not exist.


2012./2013. mācību gadā ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) atbalstu 36 profesionālās izglītības iestādes jauniešiem piedāvā apgūt dažādas tautsaimniecībā pieprasītas profesijas. Studijas pieejamas 94 programmās 54 dažādās profesijās. Studijas ir bezmaksas, to izmaksas sedz ESF.
Cik ilgā laikā un kādas profesijas iespējams apgūt? Profesiju var apgūt pusotra gada laikā. Bulduru Dārzkopības vidusskola piedāvā izglītības programmas ar kvalifikāciju (profesiju):
- Stādu audzēšana – dārzkopi stādu audzētāju
- Dārzu un parku kopšana – parka dārznieku
- Viesnīcu pakalpojumi – viesnīcu pakalpojumu speciālistu
- Ēdināšanas pakalpojumi – ēdināšanas pakalpojumu speciālistu
- Restorānu pakalpojumi – bārmeni
- Skaistumkopšanas pakalpojumi – SPA speciālistu
Mācībām var pieteikties jaunieši, kuri:
- ir vecumā līdz 25 gadiem;
- ar vidusskolas izglītību, bet bez profesionālās kvalifikācijas. Ja iepriekš apgūta profesionālās izglītības programma, tad mācības šajās programmās var uzsākt gadu pēc iepriekšējās kvalifikācijas iegūšanas brīža.
- šobrīd nesaņem bezdarbnieka pabalstu;
- pašlaik nepiedalās citās Eiropas Savienības struktūrfondu finansētās mācībās vai nodarbinātības aktivitātēs.
Kādi vēl ir ieguvumi apgūstot profesiju ar ESF līdzekļiem?
- Mācību laikā jauniešiem tiek maksāta stipendija.
- Audzēkņi tiek nodrošināti ar iespēju dzīvot skolas dienesta viesnīcā.
- Mācības notiek darba dienās un parasti astoņas mācību stundas dienā.
Bulduru Dārzkopības vidusskola 2013./2014.mācību gadā īsteno trīs ESF finansētas izglītības programmas:
Restorānu pakalpojumi - bārmenis
Viesnīcu pakalpojumi - viesnīcu pakalpojumu speciālists
Stādu audzēšana - dārzkopis stādu audzētājs
Piedāvājam ieskatu ESF projekta īstenošanas laikā realizētajās aktivitātēs pie darba devējiem:
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetos "Bāra uzkodu gatavošanas tehnoloģija", "Bāra darba organizācija", "Viesu apkalpošanas un ēdināšanas kultūra" un "Viesnīcas vide"
2013.gada 20.novembrī izglītības programmas "Restorānu pakalpojumi" 1B grupas audzēkņi un izglītības programmas "Viesnīcu pakalpojumi" 1T grupas audzēkņi devās uz Pūres šokolādes muzeju, Kukšu muižu un Dienliliju vīna ražotni "Vējkalnietis". Audzēkņi aktīvi piedalījās Šokolādes muzeja vadītajā lekcijā ar praktisku darbošanos par šokolādes tapšanu no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām. Guva ieskatu Kukšu muižas vēsturiskajos līkločos un aktīvā sarunā ar tās darbiniekiem izzināja viesu mājas darbības komercnoslēpumus. Dienas noslēgumā viesojāmies vīna ražotnē un pēc dažādiem kritērijiem centāmies noorientēties piedāvātajā vīnu sortimentā.
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetā "Bāra dokumentācija un norēķinu sistēmas"
2013.gada 29.un 30.oktobrī izglītības programmas "Restorānu pakalpojumi" 1B grupas audzēkņi devās uz SIA "UCS", kur apguva darbu ar kases sistēmu R-Keeper.
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetos "Bāra darba organizācija", "Latvijas un pasaules tūrisma piedāvājums", "Tūrisma pamati" un "Viesnīcas vide"
2013.gada 23.oktobrī izglītības programmas "Restorānu pakalpojumi" 1B grupas audzēkņi un izglītības programmas "Viesnīcu pakalpojumi" 1T grupas audzēkņi devās uz Duntes muižu, Igates pili, Bīriņu pili un atpūtas parku Rāmkalni. Praktiskās mācības pie darba devēja mērķis ir viesmīlības industrijas uzņēmumu praktiskās darbības izpēte un analīze. Audzēkņi pētīja pieejamo informāciju par uzņēmumu, apkopoja un izstrādāja priekšlikumus par to piedāvāto viesmīlības uzņēmumu pakalpojumu klāstu.
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetos "Dendroloģija" un "Mašīnas un mehānismi kokaudzētavām"
2013.gada 14.oktobrī izglītības programmas stādu audzēšana 1.K grupa ESF projekta ietvaros, devās pa Latvijas kokaudzētavām, aptverot divus profesionālos mācību priekšmetus - „Dendroloģija” un „Mašīnas un mehānismi kokaudzētavām”.
Kā pirmo apmeklējām stādaudzētavu SIA „Krogzeme” „Vīnkalniņos”, Viļķenes pagasta, Limbažu novadā. Mūs sagaidīja īpašniece Diāna Krogzeme, kas ir Bulduru Dārzkopības vidusskolas absolvente. Stādaudzētava Krogzeme ir stādaudzētava Vidzemē, kas dibināta 2009.gada vasarā, kur audzē zemeņu, upeņu un smiltsērkšķu stādus, kas tiek realizēti pārsvarā komercdārzu ierīkošanai. Tiek audzēti arī dekoratīvie lapu krūmi un skuju koki. Piedāvā arī tūjas dzīvžogiem, kā arī dažādu šķirņu tūju un kadiķu stādus konteineros, veigelas, klinšrozītes, spirejas un bārbeles. Turpmāk stādaudzētava specializēsies tikai upeņu stādu audzēšanā. Audzēkņiem tika doti praktiski padomi savas stādaudzēvas izveidei. Tālāk mūsu ceļš turpinājās uz Lēdurgas dendroloģisko parku, kas atrodas Krimuldas novada Lēdurgā. Parku 1973. gadā uzsāka veidot Arvīds Janitēns. Ap 1993.gadu Nacionālā botāniskā dārza dendrologi profesora Raimonda Cinovska vadībā Lēdurgas dendroparkā konstatēja 939 koku un krūmu sugas, pasugas, varietātes un šķirnes. Ap 1999.gadu A.Janitenam parka uzturēšanas darbos sāk palīdzēt Karoļa Treja ģimene un turpina parka apsaimniekošanu līdz 2011.gadam. 2012. gada nogalē Krimuldas novada domē tiek pieņemts lēmums izveidot Lēdurgas dendroparku par Krimuldas novada struktūrvienību un 2013.gada februārī tiek atjaunota parka darbība. Audzēkņi iepazinās ar dendroparkā augošajiem visdažādākajiem augiem, dekoratīviem kokiem un krūmiem pat no tropiskajiem un subtropiskajiem apgabaliem.
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetos "Būves un komunikācijas" un "Mašīnas un mehānismi kokaudzētavām"
2013.gada 9.maijā izglītības programmas "Stādu audzēšana" 1K grupas audzēkņi devās uz z/s "Pulkas" un LVM "Strenču kokaudzētava" "Kociņi" praktisko mācību tēmā Siltumnīcu uzbūve un aprīkojums un Kokaugu sortiments kokaudzētavās.
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetos "Būves un komunikācijas" un "Mašīnas un mehānismi kokaudzētavām"
2013.gada 5. aprīlī Stādu audzēšanas specialitātes 1K grupas audzēkņi ESF projekta ietvaros devās uz Jēkabpili, dārzniecību „Sedumi”. Mūs sagaidīja dārzniecības direktors un līdzīpašnieks Sarmis Kalniņš un dārzniecības vadītāja Sandra Mediņa-Tolmane.
Praktiskās mācības notika mācību priekšmetos „Būves un komunikācijas”, tēma - „Siltumnīcu uzbūve un aprīkojums” un „Mašīnas un mehānismi kokaudzētavām”, tēma - „Mašīnas un mehānismi siltumnīcu aprīkojumā”. Mācību prakses mērķis - izprast siltumnīcu konstruktīvo uzbūvi, augu audzēšanas sistēmas, siltumnīcu darbā izmantojamo tehniku.
Dārzniecības vadītāja parādīja siltumnīcu kompleksu, kas aprīkots ar modernām tehnoloģijām, ļaujot precīzi regulēt mikroklimatu, nodrošinot augus ar barības vielām un mitrumu. Iegādāta podojamā mašīna, kas nodrošina dēstu iestādīšanu optimālā dziļumā, līdz ar to tie izaug vienādā lielumā.
"Sedumi"piedāvā dažādas gadalaikos aktuālas puķu sugas – prīmulas, leduspuķes, begonijas, nokarenos balkonaugus, krizantēmas, puansetijas, ciklamenas un citas puķes. Izmantojot savu izaudzēto produkciju, uzņēmums ir specializējies puķu piramīdu, toveru, arku apaudzēšanā.
{gallery}programmas/stadi/sedumi{/gallery}
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetā "Mašīnas un mehānismi kokaudzētavām"
2013.gada 4.aprīlī izglītības programmas "Stādu audzēšana" 1K grupas audzēkņi devās uz izstāžu kompleksu "Rāmava".
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetos "Tūrisma pamati" un "Latvijas un pasaules tūrisma piedāvājums"
2013.gada 20.februārī izglītības programmas "Viesnīcu pakalpojumi" 1T grupas audzēkņi devās apskatīt dažādus tūrisma objektus Saldū, Jaunpilī, Pūrē un Tukumā.
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetā „Būves un komunikācijas”
2013.gada 13. februārī 1.K grupas audzēkņi ESF projekta ietvaros devās uz Getliņi EK--augsti tehnoloģisku un videi draudzīgu atkritumu ekoloģiskas apsaimniekošanas uzņēmumu.
Praktiskās mācības notika mācību priekšmetā „Būves un komunikācijas”. Tēma - „Siltumnīcu uzbūve un aprīkojums”. Mācību prakses mērķis - izprast siltumnīcu konstruktīvo uzbūvi, augu audzēšanas sistēmas. Izprast siltumnīcu aprīkojuma iespējas.
Siltumnīcas tiek apsildītas ar gāzi, kas veidojas atkritumu kalna dziļumos, tad tā tiek novadīta poligona energoblokā un pārvērsta enerģijā, kas nodrošina siltumnīcas darbību. 3000 kvadrātmetru plašajā siltumnīcā šobrīd aug 7400 tomātu stādu. Stādīšanai izvēlēti oranžie šķirnes ‘Beorange’ lielaugļu tomāti, jo tiem ir lielāka karotīna deva un palielināts bioloģiski aktīvo vielu saturs.
Siltumnīca ir aprīkota ar klimata kontroles vadības iekārtām, kuras pēc tehnologa nosacītiem parametriem nodrošina augu audzēšanai nepieciešamo vidi. Tomātus audzē minerālvatē, iekārtās dobēs, kuras atrodas 70 centimetru augstumā. Augu barošanai izmanto datorizētu mēslojuma jaukšanas un padeves programmu, kura nodrošina augiem nepieciešamās barības vielas. Barības šķīdums tiek pievadīts, izmantojot pilienveida laistīšanas sistēmu. Tomātu ziedu apputeksnēšanu nodrošina kamenes. Augu aizsardzībai pret kaitēkļiem tiek izmantoti to dabiskie ienaidnieki - spožlapsenes un plēsējērces. Šogad plānots siltumnīcu saimniecību paplašināt.
{gallery}galerija/1K_dendro/getlini{/gallery}
Praktiskās mācības pie darba devēja mācību priekšmetos Dendroloģija un Augu aizsardzība
2012.gada 17. oktobrī 1.K grupas audzēkņi ESF projekta ietvaros devās pa Kurzemes stādaudzētavām. Kā pirmo apmeklējām Pētera Heimaņa z/s „Gulbji” Pūrē, kas specializācijas augļu koku un ogulāju stādu audzēšanā. Audzēkņi saņēma praktisku padomus augļu koku stādu audzēšanā un pavairošanā.
Tālāk viesojāmies a/s Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacija, kur praktiskos padomos lazdu un pīlādžu audzēšanā, kopšanā un pavairošanā ar mums dalījās centra pētniece Inese Drudze.
Kokaudzētavā „Robežnieki” mūs sagaidīja tās īpašnieki Māris un Orisja Gajevski, kuri mūs iepazīstināja ar augu izvietojumu stādu tirdzniecības laukumā, pavairošanas siltumnīcām un jaunumiem dekoratīvo augu sortimentā, kā arī par to aizsardzības darbu plānošanu.
„Ģimenes uzņēmuma mērķis ir kaut nedaudz, bet tomēr, audzējot ziemcietes, padarīt mūsu zemi skaistāku, dodot iespēju ikvienam pašam veidot savu dārzu – savu mīlestības telpu” – tā par sevi stāsta SIA „Puķu lauki” saimnieki Sanita un Raivis Reinbergi. Viņi audzēkņiem stāstīja par produkcijas kvalitāti, audzēšanas tehnoloģijām un augu marķēšanu.
Jau vēlā pēcpusdienā bijām z/s „Bērziņi”, ka specializējas puķu stādu audzēšanā. Saimniecībā ir 2208 m² sezonas un dubultplēves siltumnīcas, 7000 m² laukumos atrodas no 120 līdz 140 tūkstoši iepodotu daudzgadīgo puķu stādi. Īpašnieki Iveta un Imants Bērziņi, audzēkņiem sniedza praktiskus padomus stādaudzētavas ierīkošanai jaunā vietā, kā arī izrādīja jaunākās tehnoloģijas, kas iegūtas ar Eiropas Savienības ELFLA fonda atbalstu pasākumā “Lauku saimniecību modernizācija”.
{gallery}galerija/1K_dendro{/gallery}